Cinque Terre og Corniglia (lejlighed)

Du bor i landsbyen Corniglia, en af Cinque Terres fem postkort-smukke byer. Her er hyggelige pladser, labyrintiske gader og en fabelagtig udsigt over området. Turen byder på dagsvandringer langs kysten ad Via Dell' Amore og andre stier, som snor sig længere ind i landet mellem vinplanter og stendiger. Vi har planlagt fem vandredage for dig. Men det er helt op til dig, om du vil springe en vandredag over og opleve kystbyerne eller strandene på egen hånd. Området er bilfrit og er i stedet forbundet af en jernbane. Cinque Terre er optaget på UNESCOs liste over verdensarv.

Oplev stemningen i den maleriske bjergby Corniglia med de kringlede brolagte gader og charmerende små pladser. Her har du fast base under hele opholdet.

  • Besøg de fem maleriske landsbyer omkranset af oliven- og citronlunde.
  • Smukke vandringer mellem stendiger, vinstokke, mimoser, klematis og agave. Prøv også toget langs kysten.
  • Oplev panorama-udsigten langs kystlinien ad den berømte Via Dell'Amore højt oppe på klippen.
  • Om aftenen kan man vælge at spise på en af byens gode restauranter med traditionel italiensk mad eller selv lave mad i køkkenet i lejligheden. Fin mulighed for indkøb af gode råvarer.
  • Rig mulighed for at bade ved flere af byerne i Cinque Terre (og mulighed for at springe en vandredag over, hvis man ønsker det).

Dag 1. Ankomst til Corniglia.

Ankomst til Corniglia. Vores kontaktperson tager imod dig ved din lejlighed på det aftalte tidspunkt. Indkvartering i lejlighed i Corniglias bymidte for 6 nætter. Afhængigt af dit ankomsttidspunkt kan du nyde den fredelige stemning i Corniglia og slentre på typisk italiensk vis omkring landsbytorvet, betragte udbuddet af de lokale produkter og udforske de labyrintiske gader og små pladser. For foden af klippen ligger en lille skjult bådhavn og en badestrand. (-/-/-)

Koden ovenfor i parentes viser de måltider, som er inkluderet (Morgenmad/Frokost/Aftensmad), idet (-) betyder ikke-inkluderet.

OVERNATNING
På turen har du fast base i en lejlighed i den hyggelige bjerglandsby Corniglia. Alle lejligheder ligger centralt placeret i byen. I hver lejlighed er der plads til mellem 2 og 4 personer. Der er 3 forskellige typer af lejligheder:

  • Studio (1 værelse): Etværelses lejlighed med en dobbeltseng i hjørnet + et område med et lille køkken med spiseplads. For 1-2 personer.
  • Lejlighed (2 værelser): Der er separat soveværelse med plads til 2 personer. Desuden er der en sovesofa i opholdsrummet. I opholdrummet er der et lille køkken med spiseplads. For 2-3 personer eller 2 voksne og 2 børn.
  • Lejlighed (3 værelser): Har 2 separate soveværelser. Derudover er der et lille køkken med spiseplads. For 3-4 personer.

Man skal ikke medbringe sengetøj, tæpper og håndklæder, som stilles til rådighed under opholdet. Er I en stor familie (f.eks. 2 voksne og 3 børn) eller flere voksne, som rejser sammen, tøv ikke med at kontakte os på kontoret for at høre om mulighederne for at bo i samme lejlighed eller i lejligheder ved siden af hinanden.

Corniglia er en typisk "Cinque Terre-by". De fem byer ligger som små klynger af sammenbyggede huse. I dag er husene fredede og underlagt særlige restriktioner. Der er ikke tradition for altaner og gårdhaver. Man samles i stedet på byens mange charmerende udendørs pladser og torve.

Vores kontaktperson i Corniglia vil tage imod dig ved lejligheden i Corniglia. Vi beder dig derfor oplyse os om dit forventede ankomsttidspunkt til Corniglia.

FORPLEJNING
Måltider (morgenmad, frokost og aftensmad) er ikke inkluderet i prisen. Alle lejligheder har et lille køkken. I Corniglia findes fødevare-butikker, så man selv kan tilberede måltider.

  • Morgenmad: Du kan lave morgenmad i lejligheden eller gå ned på en café på en af byens små pladser.
  • Frokost: På næsten alle vandreture findes forretninger, hvor du kan købe ind til din picnic. Du kan også købe en sandwich (pannini) om morgenen, før du forlader Corniglia. Du kan naturligvis også benytte dig af muligheden for at gøre ophold i et trattoria i en af de mange landsbyer undervejs.
  • Aftensmad: Der findes fremragende restauranter i Cinque Terre, såvel i Corniglia som i de andre landsbyer. Om aftenen kan du spise på en af Cornialias restauranter eller måske en aften spise i en af nabobyerne.

VANDRINGERNE
Turen byder på i alt fem vandredage. Du har fast base i Corniglia alle dagene, så du bærer kun en lille rygsæk med de ting, du skal bruge i dagens løb, såsom madpakke, regntøj, fotografiapparat mm. Flere af dagene foreslår vi to mulige dagsture, så du kan vælge mellem en let eller en krævende tur. For at komme til startstedet for vandringerne, benytter du jernbanen mellem de 5 byer i Cinque Terre. Ved ankomst får du udleveret et togkort, som du kan benytte alle dagene. Flere af vandrestierne i Cinque Terre er betalingsstier. Ved ankomst skal du købe et kort, som giver dig  adgang til betalingsstierne (købes på parkkontoret eller på togstationen og betales lokalt).

REJSEN DERTIL
Turen starter og slutter i Corniglia (fast base). Du skal selv sørge for at ankomme til startsted for turen (med fly, tog, bus/taxa eller bil).

Start:
Turen starter i Corniglia. Du kan ankomme i løbet af dagen, som det passer dig. Afhængig af dit ankomsttidspunkt (som er aftalt forud for din rejse) vil du blive modtaget ved lejligheden i Corniglia. Du kan flyve til Milano (Pisa eller Firenze). Herfra kører der tog til Corniglia. Vi anbefaler, at du rejser med et morgen- eller formiddagsfly fra Danmark.

Slut: Turen slutter om formiddagen i Corniglia. Du kan flyve til Danmark fra Milano (Pisa eller Firenze). Der kører tog fra Corniglia til Milano (Pisa eller Firenze).

Bil: Hvis du ankommer i bil, skal du møde op på startstedet for turen som angivet i din afrejseinformation. Der er 1490 km fra Danmark til Cinque Terre. Bilen kan parkeres hele ugen i udkanten af Corniglia (mod parkeringsafgift).

FLY
Du kan bestille fly til din tur på Vagabond Tours' hjemmeside. Vi anbefaler, at du venter med at bestille fly, indtil vi har bekræftet turen.

INKLUSIVE

  • Overnatning i lejlighed (se nedenfor)
  • Periodekort til togbanen
  • Vandrekort og detaljeret dansk rutebeskrivelse (1 sæt pr. par/gruppe)
  • Oplysninger om togtider, anbefalinger og praktiske tips

EKSKLUSIVE

  • Fly til Milano, Pisa eller Firenze t/r
  • Adgangskort til vandrestierne (købes lokalt)
  • Tog mellem lufthavn og Corniglia, ca. 62 € (tog til Monterosso kan bestilles, ca. kr. 350)
  • Måltider
  • Ekstra sæt vandrekort og rutebeskrivelse (kr. 450 inkl. porto)
  • Afbestillingsforsikring, 6% af turens pris (kan bestilles)
  • Årsrejseforsikring m. bagage og hjemtransport (kan bestilles)

PRISER FOR INDKVARTERING

  • Studio I (etværelses lejlighed, max 2 personer): Ved 2 personer kr. 3950 pr. person (angivet i priseksemplet), ved 1 person kr. 6100. Ekstra nat i Corniglia kr. 400 pr. person ved 2 personer.
  • Studio II (lejlighed med separat soveværelse): Ved 2 personer kr. 4400 pr. person. Tillæg for den 3. person kr. 750 (opredning), tillæg for den 4. person (kun barn) kr. 850 (opredning). Ekstra nat i studio (samlet pris) kr. 1050
  • Lejlighed (2 separate soveværelser): Ved 2 personer kr. 4900 pr person. Tillæg for den 3. person kr. 850, tillæg for den 4. person kr. 850. Ekstra nat i lejlighed (samlet pris) kr. 1400