Når du booker en individuel tur er det altid på forespørgsel. Det betyder at din tur er ikke garanteret booket før alle overnatningssteder er bekræftet - og vi hæver ikke din betaling før vi har fået dette bekræftet.
Tag på en spektakulær pilgrimsvandring fra Alpernes højder og ned i Piemontes frodige vinland. Dette er den nordligste af alle vores vandreture ad Via Francigena, og den starter ved den ikoniske grænse i Passo del Gran San Bernardo mellem Schweiz og Italien.
Du vælger selv din startdato og vandrer i dit eget tempo fra etape til etape. Alt det praktiske er arrangeret for dig: Gode overnatninger er booket, og du har mulighed for at tilvælge kørsel af din bagage. Med Vagabond Tours’ egen app og klare vandrekort til navigation er du sikker på retningen og fri til fuldt ud at fordybe dig i oplevelsen.
Fra bjergpassets alpine vidder følger du ruten mod syd gennem den storslåede Aostadal til den historiske by Ivrea. Du oplever en dramatisk landskabsforandring fra panoramabjerge til bløde bakker fyldt med vinstokke. Du vandrer på historisk grund, over romerske broer og langs urgamle vandingskanaler, mens du kan koncentrere dig om naturen, kulturen og den personlige pilgrimsoplevelse.
Start ved højdepunktet på hele Via Francigena på det berømte San Bernardo-passet.
Vandre gennem den smukke Aostadal med udsigt til tårnhøje bjerge som Mont Emilius og Gran Combin.
Udforsk den fascinerende romerby Aosta med sine velbevarede monumenter.
Gå på opdagelse i de traditionelle vandingskanaler (ru) og gennem omfattende vinmarker.
Slut din vandring i Ivrea, en by kendt for industridesign og omgivet af skøn natur.
DAG 1: VELKOMMEN TIL SANKT BERNARD-PASSET ELLER ETROUBLES
Din alpine pilgrimsvandring begynder i den hyggelige alpine landsby Etroubles eller på selve Sankt Bernard-passet (afhængig af plads). Slap af efter rejsen, nyd den rene bjergluft og gør dig klar til at sætte skoene på i morgen. Indkvartering i Etroubles eller på Passo del Gran San Bernardo. (-/-/-)
DAG 2: FRA SANKT BERNARD-PASSET TIL ETROUBLES
Dagen begynder på det imponerende Sankt Bernard-pas (2.473 m), Via Francigenas højeste punkt. Her kan du møde de berømte redningshunde. Hvis du overnattede i Etroubles, bliver du kørt hertil om morgenen. Du krydser grænsen fra Schweiz til Italien til fods og begynder en fantastisk nedvandring gennem smukke, alpine landskaber forbi Saint-Rhemy-en-Bosses til din destination, landsbyen Etroubles. Indkvartering i Etroubles. Dagens vandring er 13 km (78 m op/1279 m ned). (M/-/-)
DAG 3: FRA ETROUBLES TIL AOSTA
Efter morgenmaden forlader du bjergene bag dig. Vandringen går gennem skove og langs de traditionelle vandingskanaler (ru), med vid udsigt ned mod Aostadalen og dens tårnhøje bjerge. Stien fører dig ned til dalbunden, hvor den fascinerende romerby Aosta med sine velbevarede monumenter venter på at blive udforsket. Indkvartering i Aosta. Dagens vandring er 15 km (100 m op/800 m ned). (M/-/-)
DAG 4: FRA AOSTA TIL NUS
I dag har du tid til at se Aostas romerske perler som byporten og teateret, før vandringen fortsætter. Stien fører dig forbi det imponerende Quart-slottet og ind i de første bløde vinbakker, der varsler den kommende region, Piemonte. Din destination er den hyggelige by Nus. Indkvartering i Nus. Dagens vandring er 15 km (250 m op/300 m ned). (M/-/-)
DAG 5: FRA NUS TIL CHÂTILLON
Dagens vandring er en skøn oplevelse af de sydvendte skrænter i Aostadalen. Stien slynger sig mellem vinstokke og gamle landsbyer med vid udsigt mod de majestætiske bjerge på den anden side af dalen. Du går gennem den lille vinby Chambave, før du når Châtillon, en perfekt by til at nyde en lokal aperitivo. Indkvartering i Châtillon. Dagens vandring er 14 km (340 m op/360 m ned). (M/-/-)
DAG 6: FRA CHÂTILLON TIL VERRÈS
Du forlader Châtillon og følger en smuk panoramasti, der giver dig de bedste udsigter over dalen. Du passerer byen Saint-Vincent og fortsætter gennem et storslået landskab, hvor bjergkæder som Becca di Vlou dominerer horisonten. Din belønning i slutningen af dagen er det imponerende middelalderfort i Verrès. Indkvartering i Verrès. Dagens vandring er 19 km (570 m op/740 m ned). (M/-/-)
DAG 7: FRA VERRÈS TIL PONT-SAINT-MARTIN
Stien følger i dag dalbunden og floden Dora Baltea. Du passerer det imponerende Bard-fort, der knejser på en klippetop, og går ind i den charmerende landsby Donnas. Her kan du vandre på den originale romerske vej, hugget ind i klippen. Din etape slutter ved den romanske bro i Pont-Saint-Martin. Indkvartering i Pont-Saint-Martin. Dagens vandring er 14,8 km (180 m op/150 m ned). (M/-/-)
DAG 8: FRA PONT-SAINT-MARTIN TIL IVREA
Fra den romanske bro krydser du officielt ind i regionen Piemonte. Den sidste vandring fører dig gennem idylliske vinmarker og forbi små søer. Til sidst dukker tårnene i Ivrea op i horisonten. Byen er en unik blanding af historie og moderne designarv fra Olivetti-tiden. Tid til at fejre din flotte vandring fra Alperne! Indkvartering i Ivrea. Dagens vandring er 22,5 km (350 m op/450 m ned). (M/-/-)
DAG 9: FARVEL TIL ITALIEN
Efter morgenmad er det tid til at afslutte din vandring. Tag en sidste gåtur gennem Ivreas gader eller langs floden, før du begiver dig hjemad med minder om en uforglemmelig rejse fra bjergenes højder til de bølgende vinmarker. (M/-/-)
Dagsprogrammet er udarbejdet med udgangspunkt i de senest tilgængelige oplysninger. Der tages forbehold for ændringer. Koden ovenfor i parentes viser de måltider, som er inkluderet (Morgenmad/Frokost/Aftensmad), idet (-) betyder ikke-inkluderet.
PAKKEVANDRETUR AD VIA FRANCIGENA Du vælger selv din startdato og vandrer i dit eget tempo fra etape til etape. Alt det praktiske er arrangeret for dig: Gode overnatninger er booket, og du har mulighed for at tilvælge kørsel af din bagage. Med Vagabond Tours’ egen app og klare vandrekort til navigation er du sikker på retningen og fri til fuldt ud at koncentrere dig om den smukke natur og den personlige udfordring.
VIA FRANCIGENA – HOS VAGABOND TOURS Vagabond Tours har udviklet vandreetaper ad hele Via Fracigena i Italien – fra Sankt Bernardpasset i Schweiz til Peters Kirken i Rom. Pilgrimsruten Via Francigena er en populær vandrerute – det skyldes især variationen i landskab, de autentiske middelalderlandsbyer ruten går igennem og ikke mindst den italiensk madkultur.
OVERSIGT OVER ETAPER – AD VIA FRANCIGENA
Strækninger
Regioner
Sankt Bernard – Ivrea
Valle d’Aosta og Piemonte
Aosta – Ivrea
Valle d’Aosta og Piemonte
Ivrea – Pavia
Piemonte og Lombardiet
Pavia – Fidenza
Lombardiet og Emilia-Romagna
Fidenza – Pontremoli
Emilia-Romagna og Toscana
Pontremoli – Lucca
Toscana
Lucca – Siena
Toscana
Siena – Viterbo
Toscana og Lazio
Siena – Rom
Toscana og Lazio
Viterbo – Rom
Lazio
OVERNATNING Der overnattes i delt dobbeltværelse med eget bad og toilet på udvalgte BB, lejligheder og hoteller. Enkeltværelse kan reserveres mod tillæg. Ekstra overnatning i Sankt Bernardpasset Etroubles eller Ivrea kan bestilles.
FORPLEJNING Turen er inklusiv morgenmad alle dage. På etaperne er der mulighed for at købe frokost i landsbyerne undervejs eller pakke en madpakke. Aftensmad er ikke inkluderet, hvilket giver dig frihed til at vælge mellem de lokale restauranter i hver by.
VANDRINGERNE Denne strækning fra Passo del Gran San Bernardo til Ivrea er i alt ca. 100 km over 7 vandredage. Den gennemsnitlige dagsdistance er ca. 16-17 km. Højdeforskellen er størst på den første dag med en betydelig nedstigning fra bjergpasset; derefter er rytmen mere afbalanceret mellem dale og bakker. Ruten følger en blanding af stier, grusveje og mindre landeveje.
TILKØB AF KØRSEL AF BAGAGE På denne tur kan du tilkøbe kørsel af din bagage. Ved valg af denne service placerer du om morgenen din bagage på et aftalt sted, hvorefter vi sørger for transporten til næste overnatningssted. Din bagage må veje op til 20 kg. Se prisen for tilkøb under ’Priser’.
VAGABOND TOURS’ VAGTTELEFON Mens du er afsted på tur, har du adgang til Vagabond Tours’ vagttelefon. Det er en telefon, du kan ringe på – som er åben uden for kontorets åbningstid. Telefonen vil blive besvaret af en medarbejder i Vagabond Tours. Dermed er vi ikke længere end et opkald væk – når du er afsted på tur.
VIA FRANCIGENA Den strækning du går, er et af de mest scenografiske afsnit af Via Francigena i Italien. Den kombinerer Alpernes storslåede natur med Aostadalens kulturhistorie og Piemontes gastronomiske charme.
REJSEN DERTIL Turen starter i Sankt Bernard passet/Etroubles og slutter i Ivrea. Start: Den nemmeste rejse er via fly til Milano, Turin eller Genève. Derfra tages tog til Aosta, med efterfølgende bus eller taxi til Etroubles. Slut: Fra Ivrea er der gode togforbindelser til Milano, Turin eller videre til lufthavnene.
AFREJSEMATERIALE – FØR TURSTART Hos Vagabond Tours modtager man sit afrejsemateriale til turen hjemmefra – før turstart. Det sendes til dig pr. post og du kan hente det i din postkasse. Dermed kan du hjemmefra se materialet igennem og forberede dig på din forestående tur. Nedenfor kan du se, hvilket materiale du modtager til denne vandretur ad Via Francigena.
KORT, FOLD-UD-KORT Før turstart modtager du en kortbog. Kortbogen er 1:50.000. I kortbogen kan du se stien, området og signaturer. I modtager et kortsæt pr. værelser. Du modtager kortene 30 dage før turstart.
PRINT AF DAGSKORT (A4) Før turstart har du mulighed for (hjemmefra) at printe A4 kort for hver dagsetape. På disse dagskort er din vandrerute indtegnet.
VAGABOND TOUR’ APP – FUNGERER UDEN WIFI Vagabond Tours har udviklet sin helt egen app. Du får din egen personlige adgang – hvor du kan se din tur ad Via Francigena (hvis I er flere, modtager alle turdeltager 1 adgang til appen hver). I appen kan du se ruten (navigation), højdemeter og afstande. Du skal ikke have adgang til WiFi når du bruger appen – appen fungerer når du er off-line. I appen kan du se de overnatningssteder vi har booket til dig. Du kan i appen også se seværdigheder, indkøbsmuligheder og særegen natur. Appen er inkluderet i turens pris. Du modtager adgang til din app 30 dage før turstart
AFREJSEMATERIALE Vagabond Tours er en 100% dansk turudbyder. Det er en prioritering i Vagabond Tours, at turdeltagere modtager afrejsematerialet hjemmefra (i modsætning til at afrejsemateriale ligger lokalt på det første overnatningssted). Vi mener, at det er nødvendigt, at man som turdeltager kan se kort og beskrivelse hjemmefra – det er en vigtig del af turforberedelsen. [If your native language is not Danish: We have translated some tour material into English – ask us if tour documents for this tour is available in English].
INKLUSIVE
Overnatning i dobbeltværelse
Morgenmad
Vandreprogram og rutebeskrivelser (adgang til Vagabond Tours’ app)
Mulighed for print-selv af kort med indtegnede ruter
Pilgrimspas
Vandrekort samlet i en kortbog (sendes til din privatadresse)
Adgang til Vagabond Tours’ vagttelefon under din tur
Gebyr til Rejsegarantifonden
EKSKLUSIVE
Rejsen til turens startsted (fra DK)
Evt. kørsel af bagage, kan bestilles kr. 1600 (1 stk. maks. 20 kg)
Frokost/madpakke
Aftensmad
Drikkevarer
Evt. enkeltværelse (kan bestilles kr. 2050)
Evt. ekstra overnatning i Etroubles/Sankt Bernard inkl. morgenmad (kan bestilles, dobbeltværelse kr. 750 pr. person / enkeltværelse kr. 925 pr. person)
Evt. ekstra overnatning i Ivrea inkl. morgenmad (kan bestilles, dobbeltværelse kr. 750 pr. person / enkeltværelse kr. 950 pr. person)
Evt. turistskat, ca. 2-5 euro pr. person pr. nat (betales på stedet)
Rejseforsikring
Evt. afbestillingsforsikring
Tidligere rejsende fortæller:
“Vejret på vores tur bød på let regn og sol, temperaturer mellem 18 og 25 grader. Fint vandrevejr! Vi har brugt jer adskillige gange før, og har hver gang været meget tilfredse med det I tilbyder.”
T. Andersen
“God app, og god beliggenhed af hoteller tæt på vores rute i Via Francigena. Vi har rejst med Vagabond Tours flere gange, og vi har haft gode erfaringer med tidligere ture.”
K. Sørensen
“Jeg holder meget af Italien og denne tur vandrede jeg med min mand. Vi oplevede smukke landskaber, fine gamle byer og vi mødte sjove og søde mennesker undervejs. Det var dejligt med varierede ruter, hvilket vi fandt spændende. Det blev en af de bedste ferier, vi har haft.”
U. Høgh, Værløse
Vil du vide mere om denne tur?
Kontakt Louise ved at udfylde kontaktformularen nedenfor – send dine spørgsmål – og hun vil vende tilbage til dig.
VIA FRANCIGENA: SANKT BERNARD-PASSET – IVREA
VIA FRANCIGENA: SANKT BERNARD-PASSET – IVREA
DENNE TUR ER MED APP
Prisen er pr. person ved 2 personer.
Tag på en spektakulær pilgrimsvandring fra Alpernes højder og ned i Piemontes frodige vinland. Dette er den nordligste af alle vores vandreture ad Via Francigena, og den starter ved den ikoniske grænse i Passo del Gran San Bernardo mellem Schweiz og Italien.
Du vælger selv din startdato og vandrer i dit eget tempo fra etape til etape. Alt det praktiske er arrangeret for dig: Gode overnatninger er booket, og du har mulighed for at tilvælge kørsel af din bagage. Med Vagabond Tours’ egen app og klare vandrekort til navigation er du sikker på retningen og fri til fuldt ud at fordybe dig i oplevelsen.
Fra bjergpassets alpine vidder følger du ruten mod syd gennem den storslåede Aostadal til den historiske by Ivrea. Du oplever en dramatisk landskabsforandring fra panoramabjerge til bløde bakker fyldt med vinstokke. Du vandrer på historisk grund, over romerske broer og langs urgamle vandingskanaler, mens du kan koncentrere dig om naturen, kulturen og den personlige pilgrimsoplevelse.
Denne tur er en 9-dages tur, der inkluderer Sankt Bernard-passet. Turen findes også som en 7-dages tur, der starter i Aosta. 7-dages turen har færre højdemeter. (Se turbeskrivelsen for den lettere 7-dages turen her).
Din alpine pilgrimsvandring begynder i den hyggelige alpine landsby Etroubles eller på selve Sankt Bernard-passet (afhængig af plads). Slap af efter rejsen, nyd den rene bjergluft og gør dig klar til at sætte skoene på i morgen.
Indkvartering i Etroubles eller på Passo del Gran San Bernardo. (-/-/-)
Dagen begynder på det imponerende Sankt Bernard-pas (2.473 m), Via Francigenas højeste punkt. Her kan du møde de berømte redningshunde. Hvis du overnattede i Etroubles, bliver du kørt hertil om morgenen. Du krydser grænsen fra Schweiz til Italien til fods og begynder en fantastisk nedvandring gennem smukke, alpine landskaber forbi Saint-Rhemy-en-Bosses til din destination, landsbyen Etroubles.
Indkvartering i Etroubles. Dagens vandring er 13 km (78 m op/1279 m ned). (M/-/-)
Efter morgenmaden forlader du bjergene bag dig. Vandringen går gennem skove og langs de traditionelle vandingskanaler (ru), med vid udsigt ned mod Aostadalen og dens tårnhøje bjerge. Stien fører dig ned til dalbunden, hvor den fascinerende romerby Aosta med sine velbevarede monumenter venter på at blive udforsket.
Indkvartering i Aosta. Dagens vandring er 15 km (100 m op/800 m ned). (M/-/-)
I dag har du tid til at se Aostas romerske perler som byporten og teateret, før vandringen fortsætter. Stien fører dig forbi det imponerende Quart-slottet og ind i de første bløde vinbakker, der varsler den kommende region, Piemonte. Din destination er den hyggelige by Nus.
Indkvartering i Nus. Dagens vandring er 15 km (250 m op/300 m ned). (M/-/-)
Dagens vandring er en skøn oplevelse af de sydvendte skrænter i Aostadalen. Stien slynger sig mellem vinstokke og gamle landsbyer med vid udsigt mod de majestætiske bjerge på den anden side af dalen. Du går gennem den lille vinby Chambave, før du når Châtillon, en perfekt by til at nyde en lokal aperitivo.
Indkvartering i Châtillon. Dagens vandring er 14 km (340 m op/360 m ned). (M/-/-)
Du forlader Châtillon og følger en smuk panoramasti, der giver dig de bedste udsigter over dalen. Du passerer byen Saint-Vincent og fortsætter gennem et storslået landskab, hvor bjergkæder som Becca di Vlou dominerer horisonten. Din belønning i slutningen af dagen er det imponerende middelalderfort i Verrès.
Indkvartering i Verrès. Dagens vandring er 19 km (570 m op/740 m ned). (M/-/-)
Stien følger i dag dalbunden og floden Dora Baltea. Du passerer det imponerende Bard-fort, der knejser på en klippetop, og går ind i den charmerende landsby Donnas. Her kan du vandre på den originale romerske vej, hugget ind i klippen. Din etape slutter ved den romanske bro i Pont-Saint-Martin.
Indkvartering i Pont-Saint-Martin. Dagens vandring er 14,8 km (180 m op/150 m ned). (M/-/-)
Fra den romanske bro krydser du officielt ind i regionen Piemonte. Den sidste vandring fører dig gennem idylliske vinmarker og forbi små søer. Til sidst dukker tårnene i Ivrea op i horisonten. Byen er en unik blanding af historie og moderne designarv fra Olivetti-tiden. Tid til at fejre din flotte vandring fra Alperne!
Indkvartering i Ivrea. Dagens vandring er 22,5 km (350 m op/450 m ned). (M/-/-)
Efter morgenmad er det tid til at afslutte din vandring. Tag en sidste gåtur gennem Ivreas gader eller langs floden, før du begiver dig hjemad med minder om en uforglemmelig rejse fra bjergenes højder til de bølgende vinmarker.
(M/-/-)
Dagsprogrammet er udarbejdet med udgangspunkt i de senest tilgængelige oplysninger. Der tages forbehold for ændringer. Koden ovenfor i parentes viser de måltider, som er inkluderet (Morgenmad/Frokost/Aftensmad), idet (-) betyder ikke-inkluderet.
PAKKEVANDRETUR AD VIA FRANCIGENA
Du vælger selv din startdato og vandrer i dit eget tempo fra etape til etape. Alt det praktiske er arrangeret for dig: Gode overnatninger er booket, og du har mulighed for at tilvælge kørsel af din bagage. Med Vagabond Tours’ egen app og klare vandrekort til navigation er du sikker på retningen og fri til fuldt ud at koncentrere dig om den smukke natur og den personlige udfordring.
VIA FRANCIGENA – HOS VAGABOND TOURS
Vagabond Tours har udviklet vandreetaper ad hele Via Fracigena i Italien – fra Sankt Bernardpasset i Schweiz til Peters Kirken i Rom.
Pilgrimsruten Via Francigena er en populær vandrerute – det skyldes især variationen i landskab, de autentiske middelalderlandsbyer ruten går igennem og ikke mindst den italiensk madkultur.
OVERSIGT OVER ETAPER – AD VIA FRANCIGENA
OVERNATNING
Der overnattes i delt dobbeltværelse med eget bad og toilet på udvalgte BB, lejligheder og hoteller. Enkeltværelse kan reserveres mod tillæg. Ekstra overnatning i Sankt Bernardpasset Etroubles eller Ivrea kan bestilles.
FORPLEJNING
Turen er inklusiv morgenmad alle dage. På etaperne er der mulighed for at købe frokost i landsbyerne undervejs eller pakke en madpakke. Aftensmad er ikke inkluderet, hvilket giver dig frihed til at vælge mellem de lokale restauranter i hver by.
VANDRINGERNE
Denne strækning fra Passo del Gran San Bernardo til Ivrea er i alt ca. 100 km over 7 vandredage. Den gennemsnitlige dagsdistance er ca. 16-17 km. Højdeforskellen er størst på den første dag med en betydelig nedstigning fra bjergpasset; derefter er rytmen mere afbalanceret mellem dale og bakker. Ruten følger en blanding af stier, grusveje og mindre landeveje.
TILKØB AF KØRSEL AF BAGAGE
På denne tur kan du tilkøbe kørsel af din bagage. Ved valg af denne service placerer du om morgenen din bagage på et aftalt sted, hvorefter vi sørger for transporten til næste overnatningssted. Din bagage må veje op til 20 kg. Se prisen for tilkøb under ’Priser’.
VAGABOND TOURS’ VAGTTELEFON
Mens du er afsted på tur, har du adgang til Vagabond Tours’ vagttelefon.
Det er en telefon, du kan ringe på – som er åben uden for kontorets åbningstid.
Telefonen vil blive besvaret af en medarbejder i Vagabond Tours. Dermed er vi ikke længere end et opkald væk – når du er afsted på tur.
VIA FRANCIGENA
Den strækning du går, er et af de mest scenografiske afsnit af Via Francigena i Italien. Den kombinerer Alpernes storslåede natur med Aostadalens kulturhistorie og Piemontes gastronomiske charme.
REJSEN DERTIL
Turen starter i Sankt Bernard passet/Etroubles og slutter i Ivrea.
Start: Den nemmeste rejse er via fly til Milano, Turin eller Genève. Derfra tages tog til Aosta, med efterfølgende bus eller taxi til Etroubles.
Slut: Fra Ivrea er der gode togforbindelser til Milano, Turin eller videre til lufthavnene.
AFREJSEMATERIALE – FØR TURSTART
Hos Vagabond Tours modtager man sit afrejsemateriale til turen hjemmefra – før turstart. Det sendes til dig pr. post og du kan hente det i din postkasse.
Dermed kan du hjemmefra se materialet igennem og forberede dig på din forestående tur.
Nedenfor kan du se, hvilket materiale du modtager til denne vandretur ad Via Francigena.
KORT, FOLD-UD-KORT
Før turstart modtager du en kortbog. Kortbogen er 1:50.000. I kortbogen kan du se stien, området og signaturer.
I modtager et kortsæt pr. værelser. Du modtager kortene 30 dage før turstart.
PRINT AF DAGSKORT (A4)
Før turstart har du mulighed for (hjemmefra) at printe A4 kort for hver dagsetape.
På disse dagskort er din vandrerute indtegnet.
VAGABOND TOUR’ APP – FUNGERER UDEN WIFI
Vagabond Tours har udviklet sin helt egen app. Du får din egen personlige adgang – hvor du kan se din tur ad Via Francigena (hvis I er flere, modtager alle turdeltager 1 adgang til appen hver). I appen kan du se ruten (navigation), højdemeter og afstande. Du skal ikke have adgang til WiFi når du bruger appen – appen fungerer når du er off-line.
I appen kan du se de overnatningssteder vi har booket til dig.
Du kan i appen også se seværdigheder, indkøbsmuligheder og særegen natur. Appen er inkluderet i turens pris.
Du modtager adgang til din app 30 dage før turstart
AFREJSEMATERIALE
Vagabond Tours er en 100% dansk turudbyder.
Det er en prioritering i Vagabond Tours, at turdeltagere modtager afrejsematerialet hjemmefra (i modsætning til at afrejsemateriale ligger lokalt på det første overnatningssted). Vi mener, at det er nødvendigt, at man som turdeltager kan se kort og beskrivelse hjemmefra – det er en vigtig del af turforberedelsen.
[If your native language is not Danish: We have translated some tour material into English – ask us if tour documents for this tour is available in English].
INKLUSIVE
EKSKLUSIVE
Tidligere rejsende fortæller:
“Vejret på vores tur bød på let regn og sol, temperaturer mellem 18 og 25 grader. Fint vandrevejr! Vi har brugt jer adskillige gange før, og har hver gang været meget tilfredse med det I tilbyder.”
T. Andersen
“God app, og god beliggenhed af hoteller tæt på vores rute i Via Francigena. Vi har rejst med Vagabond Tours flere gange, og vi har haft gode erfaringer med tidligere ture.”
K. Sørensen
“Jeg holder meget af Italien og denne tur vandrede jeg med min mand. Vi oplevede smukke landskaber, fine gamle byer og vi mødte sjove og søde mennesker undervejs. Det var dejligt med varierede ruter, hvilket vi fandt spændende. Det blev en af de bedste ferier, vi har haft.”
U. Høgh, Værløse
Vil du vide mere om denne tur?
Kontakt Louise ved at udfylde kontaktformularen nedenfor – send dine spørgsmål – og hun vil vende tilbage til dig.
Lignende ture
ItalienVIA FRANCIGENA: PONTREMOLI – LUCCA
individual 8 dage
ItalienVIA DI FRANCESCO: FIRENZE – LA VERNA
individual 8 dage
ItalienVIA FRANCIGENA: LUCCA – SIENA
individual 8 dage