Når du booker en individuel tur er det altid på forespørgsel. Det betyder at din tur er ikke garanteret booket før alle overnatningssteder er bekræftet - og vi hæver ikke din betaling før vi har fået dette bekræftet.
Oplev Piemontes fortryllende landskab og skønne køkken og ikke mindst – de verdensberømte vine! Tag på en uforglemmelig vandretur gennem det smukke Langhe-område i Piemonte – kendt for verdensklassevine som Barolo og Barbaresco, lækre trøfler og hasselnødder. Her finder du et bakkelandskab fyldt med vinmarker, nøddelunde og maleriske middelalderbyer, alt sammen med Alpernes snedækkede tinder som kulisse.
Hver dag vandrer du til et nyt, charmerende overnatningssted – ofte små, familiedrevne hoteller eller agriturismoer, hvor gæstfriheden og maden er i topklasse. Vagabond Tours sørger for bagagetransport, detaljerede vandrekort og app, så du kan fokusere på at nyde turen. Turen starter og slutter i Alba – Piemontes gastronomiske hjerte og et must for feinschmeckere.
Oplev den charmerende middelalderby Alba, kendt for sine tårne og gastronomiske delikatesser.
Besøg vinbyerne Barbaresco, Barolo og La Morra – og smag de verdensberømte vine.
Nyd vandring i UNESCO-beskyttede vinmarker og blandt nøddelunde i et storslået bakkelandskab.
Mulighed for at smage trøffelspecialiteter og traditionelle retter som tajarin og agnolotti al plin.
Overnat på hyggelige, autentiske steder, hvor dagen kan slutte med smagsoplevelser i særklasse.
DAG 1: ANKOMST TIL ALBA
Ved ankomst til Alba indkvarteres du på et hyggeligt hotel i hjertet af denne historiske middelalderby. Byen er kendt for de mange tårne – og Alba emmer af stemning og italiensk charme. Afhængigt af din ankomsttid kan du slentre gennem de brostensbelagte gader, nyde duften af nybagt kage i en af de lokale konditorier eller forkæle dig selv med Albas berømte chokolade. En perfekt start på din tur! (-/-/-).
DAG 2: FRA ALBA TIL TREISO
Efter morgenmaden er du klar til dagens vandring – der starter fra dit overnatningssted i Alba, hvorfra du vandrer mod Langa del Barbaresco. Undervejs kan du nyde udsigten over et landskab af bølgende bakker og Tanaro-floden. Du vandrer gennem idylliske vinmarker og gamle landsbyer med historiske tårne. Den frugtbare jord er et perfekt voksested for den berømte hvide trøffel. Dagen i Treiso – der ligger i vinområdet Barbaresco. Indkvartering i charmerende omgivelser. Dagens vandring er 16 km (op 700m/ned 450m). (M/-/-).
DAG 3: FRA TREISO TIL CRAVANZANA
I dag har vi arrangeret en kort transfer for dig – du køres fra dit overnatningssted til San Bovo. Her starter din vandring, som går gennem Langa del Barbaresco. Landskabet ændrer sig – når vinmarkerne afløses af skove, hasselnøddelunde og gamle fæstninger. Ruten følger historiske stier fyldt med fortællinger om romere, partisaner og fortidens handelsmænd. Med fredfyldte skove og spektakulære udsigter fortsætter du mod Cravanzana, hvor du indkvarteres i hjertet af hasselnøddernes land. Dagens vandring er 17 km (op 430m/ned 530m). (M/-/-).
DAG 4: VANDRING FRA CRAVANZANA TIL BOSSOLASCO
Efter en dejlig morgenmad er du klar til endnu en vandredag. I skal kommer du dybere ind i Alta Langa. Ruten følger smukke højderygge med imponerende udsigter. Langs stierne ved naturreservatet Sorgenti del Belbo oplever du fredfyldte landskaber og landsbyer fulde af historie og sjæl. Disse områder emmer af fortællinger, fra Beppe Fenoglios litterære skildringer til århundreders traditioner. Dagen slutter i Bossolasco, “Langhes perle,” hvor du indkvarteres og kan nyde områdets autentiske charme. Dagens vandring er 26 km. Synes du, dagens etape bliver for lang, kan du afkorte den ved at vandre en alternativ rute på ca. 17 km op 630m/ned 450m). (M/-/-).
DAG 5: FRA BOSSOLASCO TIL MONFORTE D´ALBA
Dagens rute bringer dig fra Bossolasco gennem de første dale i Alta Langa, inden du krydser grænsen til den berømte Langa del Barolo. Her kommer du igen til berømte vinproducerende områder – blandt de mest ikoniske ‘crus’ i Barolo. Undervejs kommer du gennem historiske landsbyer som indbyder til en lille pause – ikke mindst Serralunga, der med sit middelalderlige slot emmer af atmosfære. Dagen slutter i Monforte d’Alba, hvor du indkvarteres – i et vigtigt vinområde. Dagens vandring er 20 km (op 600m/ned 850m). (M/-/-).
DAG 6: FRA MONFORTE D´ALBA TIL LA MORRA
I dag skal du vandrer i hjertet af Barolos vinmarker. Du krydser nogle af de mest berømte og eftertragtede crus, hvor vinelskere fra hele verden søger deres inspiration. Turen byder på en lille afstikker (valgfri) til Novello, hvorfra der er en imponerende udsigt over Alperne. Vandringen slutter i La Morra – og her i Belvedere – kan du nyde udsigten over det bølgende “vingårdshav.”. Dagens vandring er enten 13 km (op 500m/ned 450m). (M/-/-).
DAG 7: FRA LA MORRA TIL ALBA
Du er kommet til turens sidste vandring – hvor du kommer tilbage til Alba, hvor turen begyndte. Dagens vandring går gennem et maleriske landskab med vinmarker og trøffellunde. Undervejs passerer du Verduno med sin betagende Belvedere, og Roddi, inden du når Alba. Du kan nyde den sidste del af eftermiddagen og aftenen i Alba og indsnuse de sidste indtryk fra regionen. Dagens vandring er ca. 19 km (op 100m/ned 400m). (M/-/-).
DAG 8: HJEMREJSE
Efter en dejlig morgenmad er det tid til at tage afsked med det smukke Piemonte og den uforglemmelige rundvandring. Hvis du ønsker at forlænge turen, kan du bestille en ekstra nat i Alba. (M/-/-)
Dagsprogrammet er udarbejdet med udgangspunkt i de senest tilgængelige oplysninger. Der tages forbehold for ændringer. Koden ovenfor i parentes viser de måltider, som er inkluderet (Morgenmad/Frokost/Aftensmad), idet (-) betyder ikke-inkluderet.
OVERNATNING I de større byer indkvarteres du på 3-stjernede hoteller. I de mindre byer, overnatter man på agriturismo og pensionater. Alle steder er med privat bad og toilet. Enkeltværelse kan reserveres mod tillæg. Hvis du ønsker at forlænge dit ophold, kan du – gennem Vagabond Tours – bestille en ekstra nat i Alba før eller efter turen. Dette er ej nødvendigt for turens gennemførelse, da første dag er en ankomstdag og sidste dag er en hjemrejsedag.
FORPLEJNING Turen er inklusive morgenmad alle dage. De fleste dage er der mulighed for at spise frokost på en bar/café undervejs på vandre-etapen (se detaljerede informationer i din app). Alle overnatningssteder har mulighed for at tilberede en madpakke – hvis du ønsker det – som du får med om morgenen fra dit overnatningssted (betales lokalt). Aftensmad er ikke inkluderet i turen – der er restauranter, take-away og købmænd i alle overnatningsbyer.
Det fremgår af dagsprogrammet, hvilke hovedmåltider er inkluderet eller ikke inkluderet i turens pris (Morgenmad/Frokost/Aftensmad).
VANDRINGERNE Turen er på i alt 6 vandredage. Du vandrer mellem 13 og 20 km pr. dag. Højdeforskellen på de enkelte etaper er mellem ca. 250 og 400 m. Ruten går overvejende ad stier og grusveje. Indimellem går ruten ad småveje med asfalt.
KØRSEL AF BAGAGE På denne tur køres din bagage mellem overnatningsstederne – mens du vandrer. Denne service er inkluderet i turens pris.
Om morgenen skal du blot placere din bagage på et aftalt sted og tage af sted. Mens du vandrer sørger vi for at flytte din bagage til næste overnatningssted. Du modtager Vagabond Tours særlige bagagemærker til din bagage.
På denne tur kan du få kørt 1 stk. bagage af hver maks. 15 kg. Hvis din bagage vejer mere end det tilladte, opkræves et gebyr for ekstra kilo. Bagage du ikke skal bruge mens du vandrer, kan opbevares i Alba.
VAGABOND TOURS’ VAGTTELEFON Mens du er afsted på tur, har du adgang til Vagabond Tours’ vagttelefon. Det er en telefon, du kan ringe på – som er åben uden for kontorets åbningstid. Telefonen vil blive besvaret af en medarbejder i Vagabond Tours. Dermed er vi ikke længere end et opkald væk – når du er afsted på tur.
REJSEN DERTIL Turen starter og slutter i byen Alba. Du skal selv sørge for at ankomme til startstedet for turen (med fly, tog eller bil). Der er togstation i Alba (Stazione di Alba). Du kan let tage toget fra Danmark – eller kører i bil. De nærmeste lufthavne er Torino, Milano, Bergamo og Genova.
Detaljeret information: Du skal selv planlægge din rejse til og fra start-/slutsted. Du får mere detaljeret information om offentlige transportforbindelser mm., når du har meldt dig til turen.
OM PIEMONTE Piemonte er en drømmedestination for vandrere, der søger naturskønne oplevelser og enestående kultur. Beliggende i det nordvestlige Italien byder området på et betagende bakkelandskab med bølgende vinmarker, hasselnøddelunde og idylliske skove, der strækker sig så langt øjet rækker. Som vandrer kan du nyde stier med panoramaudsigter over Alpernes snedækkede tinder i det fjerne, mens du bevæger dig gennem UNESCO-fredede vinområder, kendt for deres verdensberømte vine som Barolo og Barbaresco.
Undervejs kan du forkæle dig selv med Piemontes kulinariske rigdom, fra trøfler og lokale oste til udsøgte vine. Alba, områdets hjerte, oser af charme og gastronomisk excellence og er det perfekte sted at starte eller slutte et eventyr gennem denne vidunderlige region.
AFREJSEMATERIALE – FØR TURSTART Hos Vagabond Tours modtager du dit afrejsemateriale til turen hjemmefra – før turstart. Det sendes til dig pr. post og du kan hente det i din postkasse. Dermed kan du hjemmefra se materialet igennem og forberede dig på din forestående tur.
Nedenfor kan du se, hvilket materiale du modtager til denne vandretur i Piemonte.
VANDREKORT Før turstart modtager du et vandrekort. Kortet er 1:30.000. På kortet kan du se ruten, området og signaturer. Du/I modtager et kort pr. værelse. Du modtager kortet 30 dage før turstart.
PRINT AF DAGSKORT (A4) Før turstart har du mulighed for (hjemmefra) at printe A4 kort for hver dagsetape. På disse dagskort er din vandrerute indtegnet.
VAGABOND TOUR’ APP – FUNGERER UDEN WIFI Vagabond Tours har udviklet sin helt egen app. Du får din egen personlige adgang – hvor du kan se din vandretur i Piemonte (hvis I er flere, modtager alle turdeltagere 1 adgang til appen hver). I appen kan du se ruten (navigation), højdemeter og afstande. Du skal ikke have adgang til WiFi, når du bruger appen – Appen fungerer, når du er offline.
I appen kan du se de overnatningssteder, vi har booket til dig. Du kan i appen også se seværdigheder, indkøbsmuligheder og særegen natur.
Appen er inkluderet i turens pris.
Du modtager adgang til din app 30 dage før turstart
AFREJSEMATERIALE – PÅ DANSK Vagabond Tours er en 100% dansk turudbyder og derfor er dit afrejsemateriale i appen på dansk.
Det er en prioritering i Vagabond Tours, at turdeltagere modtager afrejsematerialet hjemmefra (i modsætning til at afrejsemateriale ligger lokalt på det første overnatningssted). Vi mener, at det er nødvendigt, at man som turdeltager kan se kort og beskrivelse hjemmefra – det er en vigtig del af turforberedelsen.
[If your native language is not Danish: We have translated some tour material into English – ask us if tour documents for this tour is available in English].
INKLUSIVE
Overnatning i dobbeltværelser på hoteller, pensionater og agriturismo
Morgenmad alle dage
Kørsel af bagage
Transfer (som program), dag 3
Vandreprogram og rutebeskrivelser (adgang til Vagabond Tours’ app)
Mulighed for print-selv af kort med indtegnede ruter
Vandrekort, 1 stk. pr. værelse (sendes til din postadresse)
Adgang til Vagabond Tours’ vagttelefon under din tur
Gebyr til Rejsegarantifonden
EKSKLUSIVE
Rejsen til turens startsted (fra DK)
Turistskat (ca. 2 euro pr. person per overnatning, kan variere og betales på stedet)
Frokost/madpakke
Aftensmad
Drikkevarer
Tillæg for enkeltværelse (kan bestilles, kr. 1950)
Ekstra nat i Alba inkl. morgenmad (dobbeltværelse kr. 625 pr. person / enkeltværelse kr. 975 pr. person
Rejse- og afbestillingsforsikring
Tidligere rejsende fortæller:
“Turens sværhedsgrad svarede til vores forventninger. Vejret var fantastisk, sol fra morgen til aften og passende temperatur til vandring.”
H. T. Nielsen
“Vi er kort sagt meget imponeret! Meget fine værelser, god service og faciliteter. Mange tak for en rigtig dejlig og spændende tur!”
R. & M. Nielsen
Vil du vide mere om turen i Piemonte?
Kontakt Alfredo, som er den der ved mest om området og turene hertil.
PIEMONTE: BAR-TO-BAR RUTEN
PIEMONTE: BAR-TO-BAR RUTEN
DENNE TUR ER MED APP
Prisen er pr. person ved 2 personer.
Oplev Piemontes fortryllende landskab og skønne køkken og ikke mindst – de verdensberømte vine! Tag på en uforglemmelig vandretur gennem det smukke Langhe-område i Piemonte – kendt for verdensklassevine som Barolo og Barbaresco, lækre trøfler og hasselnødder. Her finder du et bakkelandskab fyldt med vinmarker, nøddelunde og maleriske middelalderbyer, alt sammen med Alpernes snedækkede tinder som kulisse.
Hver dag vandrer du til et nyt, charmerende overnatningssted – ofte små, familiedrevne hoteller eller agriturismoer, hvor gæstfriheden og maden er i topklasse. Vagabond Tours sørger for bagagetransport, detaljerede vandrekort og app, så du kan fokusere på at nyde turen. Turen starter og slutter i Alba – Piemontes gastronomiske hjerte og et must for feinschmeckere.
Ved ankomst til Alba indkvarteres du på et hyggeligt hotel i hjertet af denne historiske middelalderby. Byen er kendt for de mange tårne – og Alba emmer af stemning og italiensk charme. Afhængigt af din ankomsttid kan du slentre gennem de brostensbelagte gader, nyde duften af nybagt kage i en af de lokale konditorier eller forkæle dig selv med Albas berømte chokolade. En perfekt start på din tur! (-/-/-).
Efter morgenmaden er du klar til dagens vandring – der starter fra dit overnatningssted i Alba, hvorfra du vandrer mod Langa del Barbaresco. Undervejs kan du nyde udsigten over et landskab af bølgende bakker og Tanaro-floden. Du vandrer gennem idylliske vinmarker og gamle landsbyer med historiske tårne. Den frugtbare jord er et perfekt voksested for den berømte hvide trøffel. Dagen i Treiso – der ligger i vinområdet Barbaresco. Indkvartering i charmerende omgivelser. Dagens vandring er 16 km (op 700m/ned 450m). (M/-/-).
I dag har vi arrangeret en kort transfer for dig – du køres fra dit overnatningssted til San Bovo. Her starter din vandring, som går gennem Langa del Barbaresco. Landskabet ændrer sig – når vinmarkerne afløses af skove, hasselnøddelunde og gamle fæstninger. Ruten følger historiske stier fyldt med fortællinger om romere, partisaner og fortidens handelsmænd. Med fredfyldte skove og spektakulære udsigter fortsætter du mod Cravanzana, hvor du indkvarteres i hjertet af hasselnøddernes land. Dagens vandring er 17 km (op 430m/ned 530m). (M/-/-).
Efter en dejlig morgenmad er du klar til endnu en vandredag. I skal kommer du dybere ind i Alta Langa. Ruten følger smukke højderygge med imponerende udsigter. Langs stierne ved naturreservatet Sorgenti del Belbo oplever du fredfyldte landskaber og landsbyer fulde af historie og sjæl. Disse områder emmer af fortællinger, fra Beppe Fenoglios litterære skildringer til århundreders traditioner. Dagen slutter i Bossolasco, “Langhes perle,” hvor du indkvarteres og kan nyde områdets autentiske charme. Dagens vandring er 26 km. Synes du, dagens etape bliver for lang, kan du afkorte den ved at vandre en alternativ rute på ca. 17 km op 630m/ned 450m). (M/-/-).
Dagens rute bringer dig fra Bossolasco gennem de første dale i Alta Langa, inden du krydser grænsen til den berømte Langa del Barolo. Her kommer du igen til berømte vinproducerende områder – blandt de mest ikoniske ‘crus’ i Barolo. Undervejs kommer du gennem historiske landsbyer som indbyder til en lille pause – ikke mindst Serralunga, der med sit middelalderlige slot emmer af atmosfære. Dagen slutter i Monforte d’Alba, hvor du indkvarteres – i et vigtigt vinområde. Dagens vandring er 20 km (op 600m/ned 850m). (M/-/-).
I dag skal du vandrer i hjertet af Barolos vinmarker. Du krydser nogle af de mest berømte og eftertragtede crus, hvor vinelskere fra hele verden søger deres inspiration. Turen byder på en lille afstikker (valgfri) til Novello, hvorfra der er en imponerende udsigt over Alperne. Vandringen slutter i La Morra – og her i Belvedere – kan du nyde udsigten over det bølgende “vingårdshav.”. Dagens vandring er enten 13 km (op 500m/ned 450m). (M/-/-).
Du er kommet til turens sidste vandring – hvor du kommer tilbage til Alba, hvor turen begyndte. Dagens vandring går gennem et maleriske landskab med vinmarker og trøffellunde. Undervejs passerer du Verduno med sin betagende Belvedere, og Roddi, inden du når Alba. Du kan nyde den sidste del af eftermiddagen og aftenen i Alba og indsnuse de sidste indtryk fra regionen. Dagens vandring er ca. 19 km (op 100m/ned 400m). (M/-/-).
Efter en dejlig morgenmad er det tid til at tage afsked med det smukke Piemonte og den uforglemmelige rundvandring. Hvis du ønsker at forlænge turen, kan du bestille en ekstra nat i Alba. (M/-/-)
Dagsprogrammet er udarbejdet med udgangspunkt i de senest tilgængelige oplysninger. Der tages forbehold for ændringer. Koden ovenfor i parentes viser de måltider, som er inkluderet (Morgenmad/Frokost/Aftensmad), idet (-) betyder ikke-inkluderet.
OVERNATNING
I de større byer indkvarteres du på 3-stjernede hoteller. I de mindre byer, overnatter man på agriturismo og pensionater. Alle steder er med privat bad og toilet. Enkeltværelse kan reserveres mod tillæg.
Hvis du ønsker at forlænge dit ophold, kan du – gennem Vagabond Tours – bestille en ekstra nat i Alba før eller efter turen. Dette er ej nødvendigt for turens gennemførelse, da første dag er en ankomstdag og sidste dag er en hjemrejsedag.
FORPLEJNING
Turen er inklusive morgenmad alle dage. De fleste dage er der mulighed for at spise frokost på en bar/café undervejs på vandre-etapen (se detaljerede informationer i din app). Alle overnatningssteder har mulighed for at tilberede en madpakke – hvis du ønsker det – som du får med om morgenen fra dit overnatningssted (betales lokalt). Aftensmad er ikke inkluderet i turen – der er restauranter, take-away og købmænd i alle overnatningsbyer.
Det fremgår af dagsprogrammet, hvilke hovedmåltider er inkluderet eller ikke inkluderet i turens pris (Morgenmad/Frokost/Aftensmad).
VANDRINGERNE
Turen er på i alt 6 vandredage. Du vandrer mellem 13 og 20 km pr. dag.
Højdeforskellen på de enkelte etaper er mellem ca. 250 og 400 m. Ruten går overvejende ad stier og grusveje. Indimellem går ruten ad småveje med asfalt.
KØRSEL AF BAGAGE
På denne tur køres din bagage mellem overnatningsstederne – mens du vandrer. Denne service er inkluderet i turens pris.
Om morgenen skal du blot placere din bagage på et aftalt sted og tage af sted. Mens du vandrer sørger vi for at flytte din bagage til næste overnatningssted. Du modtager Vagabond Tours særlige bagagemærker til din bagage.
På denne tur kan du få kørt 1 stk. bagage af hver maks. 15 kg. Hvis din bagage vejer mere end det tilladte, opkræves et gebyr for ekstra kilo.
Bagage du ikke skal bruge mens du vandrer, kan opbevares i Alba.
VAGABOND TOURS’ VAGTTELEFON
Mens du er afsted på tur, har du adgang til Vagabond Tours’ vagttelefon.
Det er en telefon, du kan ringe på – som er åben uden for kontorets åbningstid.
Telefonen vil blive besvaret af en medarbejder i Vagabond Tours. Dermed er vi ikke længere end et opkald væk – når du er afsted på tur.
REJSEN DERTIL
Turen starter og slutter i byen Alba. Du skal selv sørge for at ankomme til startstedet for turen (med fly, tog eller bil). Der er togstation i Alba (Stazione di Alba). Du kan let tage toget fra Danmark – eller kører i bil. De nærmeste lufthavne er Torino, Milano, Bergamo og Genova.
Detaljeret information: Du skal selv planlægge din rejse til og fra start-/slutsted. Du får mere detaljeret information om offentlige transportforbindelser mm., når du har meldt dig til turen.
OM PIEMONTE
Piemonte er en drømmedestination for vandrere, der søger naturskønne oplevelser og enestående kultur. Beliggende i det nordvestlige Italien byder området på et betagende bakkelandskab med bølgende vinmarker, hasselnøddelunde og idylliske skove, der strækker sig så langt øjet rækker. Som vandrer kan du nyde stier med panoramaudsigter over Alpernes snedækkede tinder i det fjerne, mens du bevæger dig gennem UNESCO-fredede vinområder, kendt for deres verdensberømte vine som Barolo og Barbaresco.
Undervejs kan du forkæle dig selv med Piemontes kulinariske rigdom, fra trøfler og lokale oste til udsøgte vine. Alba, områdets hjerte, oser af charme og gastronomisk excellence og er det perfekte sted at starte eller slutte et eventyr gennem denne vidunderlige region.
AFREJSEMATERIALE – FØR TURSTART
Hos Vagabond Tours modtager du dit afrejsemateriale til turen hjemmefra – før turstart. Det sendes til dig pr. post og du kan hente det i din postkasse. Dermed kan du hjemmefra se materialet igennem og forberede dig på din forestående tur.
Nedenfor kan du se, hvilket materiale du modtager til denne vandretur i Piemonte.
VANDREKORT
Før turstart modtager du et vandrekort. Kortet er 1:30.000. På kortet kan du se ruten, området og signaturer. Du/I modtager et kort pr. værelse. Du modtager kortet 30 dage før turstart.
PRINT AF DAGSKORT (A4)
Før turstart har du mulighed for (hjemmefra) at printe A4 kort for hver dagsetape. På disse dagskort er din vandrerute indtegnet.
VAGABOND TOUR’ APP – FUNGERER UDEN WIFI
Vagabond Tours har udviklet sin helt egen app. Du får din egen personlige adgang – hvor du kan se din vandretur i Piemonte (hvis I er flere, modtager alle turdeltagere 1 adgang til appen hver). I appen kan du se ruten (navigation), højdemeter og afstande. Du skal ikke have adgang til WiFi, når du bruger appen – Appen fungerer, når du er offline.
I appen kan du se de overnatningssteder, vi har booket til dig. Du kan i appen også se seværdigheder, indkøbsmuligheder og særegen natur.
Appen er inkluderet i turens pris.
Du modtager adgang til din app 30 dage før turstart
AFREJSEMATERIALE – PÅ DANSK
Vagabond Tours er en 100% dansk turudbyder og derfor er dit afrejsemateriale i appen på dansk.
Det er en prioritering i Vagabond Tours, at turdeltagere modtager afrejsematerialet hjemmefra (i modsætning til at afrejsemateriale ligger lokalt på det første overnatningssted). Vi mener, at det er nødvendigt, at man som turdeltager kan se kort og beskrivelse hjemmefra – det er en vigtig del af turforberedelsen.
[If your native language is not Danish: We have translated some tour material into English – ask us if tour documents for this tour is available in English].
INKLUSIVE
EKSKLUSIVE
Tidligere rejsende fortæller:
“Turens sværhedsgrad svarede til vores forventninger. Vejret var fantastisk, sol fra morgen til aften og passende temperatur til vandring.”
H. T. Nielsen
“Vi er kort sagt meget imponeret! Meget fine værelser, god service og faciliteter. Mange tak for en rigtig dejlig og spændende tur!”
R. & M. Nielsen
Vil du vide mere om turen i Piemonte?
Kontakt Alfredo, som er den der ved mest om området og turene hertil.
Lignende ture
SpanienCAMINO (1): FRA ST. JEAN -PIED-DE-PORT TIL LOGRONO
individual 8 dage
ItalienVIA FRANCIGENA: LUCCA – SIENA
individual 8 dage
ItalienAMALFIKYSTEN: SCALA – SORRENTO
individual 8 dage